niedziela, 2 grudnia 2007

Zmiana OFE

Ostatnio zwrócił się do mnie o pomoc kolega. Interesowała go zmiana OFE. Pytał mnie: Czym mam się kierować? Jakie czynniki powinienem brać pod uwagę? Czy zmiana OFE coś kosztuje? Udało mi się udzielić odpowiedzi na większość pytań, a teraz pozwól drogi przyszły emerycie, żę podzielę się tą wiedzą z Tobą!

Zmiana OFE jest coraz śmielej dokonywanym wyborem przez Polaków. Tylko w październiku 2007 zmiany funduszu emerytalnego dokonało ponad 95 tys. osób!

Jednak wybory jakich dokonują Polacy są na ogół złe. Rodacy dają się nabrać nieuczciwym akwizytorom OFE...

To zastanawiające dlaczego wybierane są najsłabsze OFE? Dlaczego klientom dobrych i bardzo dobrych funduszy emerytalnych wmawia się ciemnotę i przepisują się oni do najgorszych OFE?

Oczywiście jak zawsze, kiedy nie wiadomo o co chodzi - musi chodzić o pieniądze. Akwizytorzy najsłabszych OFE zarabiają tylko na jednej osobie, która zmienia fundusz emerytalny, nawet ponad 1000 zł! Niejednokrotnie w zamian za pieniądze okłamują klientów - przedstawiając super wyniki z krótkiego okresu, albo tłumacząc, że najwięcej mogą zyskać tylko te OFE, które są dzisiaj tanie. W końcu za jakiś czas podrożeją, a klient zbije na takiej transakcji krocie!

To bzdura oczywiście, gdyż zmiana OFE nie ma nic wspólnego z giełdą czy akcjami. Po za tym na rynku kapitałowym nie ma prostych rozwiązani, dlaczego zatem ludzie dają się nabrać?

Po prostu Polacy nie umieją liczyć i niewiele wiedzą o finansach. Tracą na tym krocie, mając nadzieję na super zyski. Czy nie warto zatem rozsądnie dokonać zmiana OFE?